Zapraszamy serdecznie do czytania naszego bloga, na którym będą pojawiać się wpisy związane z życiem szkoły, ciekawostkami językowymi oraz kulturowymi, a także podpowiedzi związane z łatwiejszą nauką języków i przedmiotów szkolnych.

Świąteczne kartki z życzeniami od rodzin królewskich i książęcych

Niedziela, 30.12.2018r.

W tym roku postanowiliśmy wysłać życzenia świąteczne w różne miejsca na świecie do rodzin królewskich oraz książęcych. Do tej pory otrzymaliśmy 2 odpowiedzi. Pięrwszą jest przepiękna kartka z Monako od Księcia Alberta II oraz Księżnej Charlene. Na rodzinnym zdjęciu, obok rodziców znajdują się ich bliźnięta - Gabriella oraz Jacques.

Druga kartka nadeszła z Belgii. Oprócz życzeń, dołączone jest także zdjęcie belgijskiej rodziny królewskiej - Królowej Mathilde, Króla Philippe oraz ich dzieci księżnych Elisabeth i Eleonore oraz książąt Gabriela oraz Emmanuela.

Czekamy z niecierpliwością na kolejne odpowiedzi, które z przyjemnością Wam pokażemy, ponieważ stanowią piękną i wartościową pamiątkę.

Królewska odpowiedź z okazji 71 rocznicy ślubu Królowej Elżbiety II i Księcia Filipa

Czwartek, 13.12.2018r.

Przed Wami kolejna królewska odpowiedź, tym razem z okazji 71 rocznicy ślubu Królowej Elżbiety II i Księcia Filipa.

Historia ich miłośći nie była od początku usłana różami. Poznali się w 1939 roku kiedy młoda księżniczka wraz z siostrą i rodzicami udała się z wizytą do Akademii Marynarki w Darthmouth. WIzyta nie doszła jednak do skutku z powodu epidemii świnki. Dzięki uprzejmości lorda Louisa Mountbattena, rodzina królewska mogłą zatrzymać się w jego posiadłości, a 18 letni wówczas Filip został wyznaczony na przewodnika młodych księżniczek. Elżbieta była zachwycona jego postawą, ale niestety jej rodzice byli przeciwni związkowi młodych uważając, że mężczyzna jest zbyt ubogi i pretensjonalny dla przyszłej monarchinii. Mimo sprzeciwu Jerzego VI oraz Elżbiety Bowes-Lyon, młodzi zaręczyli się w 1946 roku, ale dopiero po roku zostało to ogłoszone publicznie.

20 listopada 1947 roku Elżbieta i Filip stanęli na ślubnym kobiercu opactwa westminsterskiego, by po ślubie zamieszkać w Clarence House. Od dnia ślubu, następczyni tronu tytułowana była Jej Królewską Wysokością Księżną Edynburga, natomiast Filip zyskał tytuł Jego Królewskiej Wysokości Księcia Edynburga, który nosi do dnia dzisiejszego. Para doczekała się 4 dzieci - Karola (następca tronu), Anny, Andrzeja i Edwarda, które noszą podwójne nazwisko Mountbatten-Windsor.

Raz jeszcze składamy najserdeczniejsze życzenia.

Najczęściej popełniane błędy w języku angielskim

Piątek, 23 listopada 2018r.

Piątek to weekendu początek, a z nim kolejny, często popełniany błąd językowy. Jesteście ciekawi? To przeczytajcie! 🙂

NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY W JĘZYKU ANGIELSKIM

Two / To / Too

Obce wyrazy z różną pisownią, ale które czyta się w taki sam sposób to idealna pułapka dla wszystkich uczących się. Możecie wierzyć lub nie, ale nie tylko początkujący mają z tym problemy. Zdarza się, że i osoba posługująca się językiem angielskim w stopniu zaawansowanym popełni błąd, choć bardziej wynikać on będzie z roztrzepania, a nie niewiedzy. Wyjaśnijmy jednak różnice pomiędzy podanymi wyrazami.

Two - liczba dwa (2).

Too - inaczej „also”, czyli „także” lub „in addition”, czyli „w dodatku”. Oznacza również „plenty”, czyli „mnóstwo”. Mówi o tym, że czegoś jest zła ilość (zbyt dużo).
To - mówi o końcu jakiegoś okresu czasu, pokazuje zmianę warunku, jakości lub stanu; rozpoznaje osobę otrzymującą coś lub poszkodowaną. Jest także przyimkiem miejsca.

Two cups of tea aren’t too much to drink!

Mamy nadzieję, że ułatwi Wam to stosowanie tych trzech słów.

Ciekawe aplikacje do nauki języków

Czwartek, 23.11.2018r.

Witamy Was serdecznie,

dzisiaj czwartek co oznacza, że przedstawimy Wam kolejną, ciekawą aplikację ułatwiającą naukę języków obcych. Jesteście ciekawi ? To zaczynamy

Hellotalk Language Exchange Mobile App HELLO TALK – czyli „Świat chce z Tobą rozmawiać” to aplikacja, w której można skontaktować się z rodzimym użytkownikiem języka (dostępnych jest więcej niż 100) i niezwłocznie zacząć ćwiczyć. Najważniejszą cechą aplikacji jest fakt, że naszego „nauczyciela” możemy szukać według różnych kryteriów, np. pochodzenie, zainteresowania itp. Przy okazji, my też możemy stać się dla kogoś lektorem i pomóc nauczyć się języka polskiego.

Dzięki Hello talk, będziesz miał okazję nie tylko porozmawiać z ludźmi z całego świata, ale także wysyłać wiadomości SMS. To sprawi, że ćwiczenia i nauka będą łatwe i "intuicyjne". Co więcej, aplikacja to solidne narzędzie tłumaczeniowe. Jednocześnie można słuchać prawidłowej wymowy uczonego języka. Dodatkowym atutem aplikacji jest fakt, że można uczyć się także oryginalnych znaków chińskich, czy arabskich i robić transliterację.

Hello talk korzysta z VoIP. Oznacza to, że będziesz w stanie wykonywać / odbierać bezpłatne połączenia do / od zaufanych partnerów nauki języka, z doskonałą jakością dźwięku. Istnieje także możliwość utworzenia własnej bazy języków obcych, w której zapiszemy ulubione zwroty, pliki audio, poprawki, zdjęcia i wszystko na co tylko będziemy mieć ochotę.

Dzięki Hello talk można szybko poprawić składnię, gramatykę, wymowę i wiele więcej. Oznacza to, że nauka języka odbywać się będzie w sposób naturalny, a nie sztuczny, jak sugerują niektóre rozwiązania.

Hello Talk w wersji podstawowej jest oczywiście darmowe, jednak opcja premium, która umożliwia szersze korzystanie z aplikacji to koszt 11 złotych za miesiąc, 88 złotych za rok oraz 350 złotych za nielimitowany dostęp do aplikacji na całe życie. Czy ta aplikacja przypadnie Wam do gustu? Warto sprawdzić i się przekonać.

Egzaminy językowe - CAE - Certificate in Advanced English

Wtorek, 21.11.2018r.

Niby za oknem jesień, słonko wygląda zza chmur, a temperatury jakby bardziej zimowe. Nic tylko otulić się ciepłym kocem z kubkiem gorącej herbaty i czekać na nadejście wiosny. Jednak w między czasie przeczytajcie nasz post o kolejnym egzaminie językowym, który warto rozważyć. CERTIFICATE IN ADVANCED ENGLISH, czyli popularne CAE. Jego poziom to C1 według poziomów Rady Europy i oczekiwany jest od profesjonalistów branżowych oraz niekiedy studentów studiów licencjackich.

Dlaczego warto zdać CAE?

- Jest honorowany przez ponad 6 000 instytucji na całym świecie, w tym uczelnie, pracodawców i instytucje rządowe,
- Adidas, Bank Millenium, Coca-Cola, Hewlett-Packard Poland, KPMG oraz wiele innych cenionych instytucji ceni sobie posiadanie CAE (pełna lista dostępna jest na stronach British Council),
- Jeśli chcesz zaliczyć zajęcia z języka angielskiego na studiach w Polsce, otrzymać zwolnienie z egzaminów końcowych z języka angielskiego oraz brać udział w programach wymiany międzyuczelnianej, to ten egzamin jest właśnie dla Ciebie,
- W połączeniu z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym pozwala uczyć języka angielskiego w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach średnich w Polsce,
- Urząd Służby Cywilnej honoruje certyfikat CAE jako udokumentowanie kwalifikacji językowych wymaganych od pracowników polskiej służby cywilnej,
- MSZ honoruje posiadanie certyfikatu CAE jako potwierdzenie umiejętności językowych do nadania stopnia dyplomatycznego,
- Ministerstwo Edukacji Narodowej honoruje posiadanie certyfikatu CAE jako udokumentowanie kwalifikacji językowych przewodników turystycznych i pilotów wycieczek,
- CAE jest honorowany przez ponad 3 tys. instytucji na całym świecie, a wśród nich znajdują się uczelnie wyższe, pracowdawców i agencje rządowe.

Egzamin jest przydatny:
• w rekrutacji na prawie wszystkie uczelnie brytyjskie,
• w uzyskaniu aż do 70 dodatkowych punktów UCAS Tariff,
• w rekrutacji na uniwersytety i instytuty TAFE w Australii,
• w uzyskaniu wizy studenckiej do Australii,
• w rekrutacji na uczelnie wyższe w USA i Kanadzie.

Jak wygląda egzamin?
Egzamin CAE składa się z czterech części:

• Reading and Use of English - trwa 90 minut i stanowi 40% punktów egzaminu
• Writing - trwa 90 minut i stanowi 20% punktów egzaminu
• Listening - trwa 40 minut i stanowi 20% punktów egzaminu
• Speaking - trwa około 15 minut i stanowi 20% punktów egzaminu. Część ustna może się odbyć w tym samym dniu, co część pisemna, ale także data egzaminu może wypaść na dwa tygodnie przed i dwa tygodnie po tej części. Egzamin ustny zdaje się w parze w obecności dwóch egzaminatorów.

Podsumowując, egzamin CAE warto zdać jeśli chcesz udowodnić pracodawcy swój profesjonalizm językowy, mieszkać w kraju, gdzie językiem komunikacji jest angielski, studiować za granicą udowadniając uczelniom, że posługujesz się językiem akademickim w stopniu zaawansowanym lub uczyć języka angielskiego i mieć potwierdzenie swoich kwalifikacji. Dodatkowym argumentem przemawiającym za zdaniem certyfikatu jest fakt, że egzaminy Cambridge Qualifications uznawane są przez ponad 20 000 organizacji na całym świecie, wśród których znajdują się pracodawcy, uczelnie wyższe i instytucje rządowe.

Najczęściej popełniane błędy w języku angielskim

Piątek, 16 listopada 2018r.

W kalendarzu piąteczek, a za oknem szaro, ponuro i zimno. Otulamy się jednak ciepłymi bluzami i szaliczkami, by pomóc Wam się nieco rozgrzać na zajęciach i zarazić naszym pozytywnym nastawieniem!

W międzyczasie przedstawiamy kolejny post z cyklu najczęściej popełnianych błędów w języku angielskim.

Tym razem zajmiemy się średnikiem.

Semicolon - średnik

Jest to znak interpunkcyjny, który oddziela główne elementy zdania. Może być używany między dwiema ściśle powiązanymi, niezależnymi zdaniami składowymi, o ile nie są już połączone w inny sposób. Średniki mogą zastępować przecinki, aby oddzielić elementy na liście, szczególnie gdy elementy tej listy już zawierają przecinki. Można także zastąpić przecinek średnikiem, w momencie, kiedy drugie zdanie składowe rozpoczyna się od słów:

• Moreover
• Thus
• However
• Therefore
• Otherwise
• Nevertheless
• Consequently

Średniki są często zapominane lub niedoceniane, dlatego zamiast urozmaicać swoją pracę, cały czas stawiamy jedynie przecinki.

Spróbujcie czasami zamieniać przecinek na średnik i zobaczcie, co z tego wyniknie